Okolica

BUKOWINA TATRZAŃSKA

„Nie ma piękniejszej krainy od Tatrzańskiej Bukowiny.”

Bukowina Tatrzańska to wieś letniskowa i narciarska, leżąca w gminie o tej samej nazwie. Jest to jedna z najwyżej położonych miejscowości podhalańskich (967-1000 m n.p.m.), rozrzucona na grzbietach Pogórza Bukowińskiego, nazywanych w gwarze wierchami.

Naszym gościom polecamy następujące zabytki godne zobaczenia:

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego

Ukończony w 1887 roku to dzieło jednego człowieka. Przez kilkanaście lat budował go góral z Bukowiny- Jędrzej Kramarz. Sam sporządził plany, przygotował materiały, murował, kuł, rzeźbił figury świętych i wykonał ołtarze. W czerwcu 1994 roku, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, stary kościółek wpisano do rejestru zabytków.

Dom Ludowy

Dom Ludowy stoi w centrum Bukowiny. Zbudowany został w 1932 roku. Od przeszło 80 lat Dom Ludowy tętni życiem skupiając wokół siebie wszystkie środowiska twórcze wsi. Mają w nim siedziby: Bukowiańskie Centrum Kultury, Szkoła Ginących Zawodów, Sztuki Ludowej i Folkloru, Gminna Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Towarzystwo Przyjaciół Bukowiny Tatrzańskiej, Bukowiański Oddział Związku Podhalan oraz Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Bukowiny Tatrzańskiej, Sztuki Ludowej i Folkloru.